Atrakcje Wyspy Sobieszewskiej
Wyspa Sobieszewska – nadmorska dzielnica Gdańska, zlokalizowana jedynie 15 km od Gdańskiej starówki, położona u ujścia Wisły. Miejsce posiadająca status Wyspy ekologicznej z dwoma rezerwatami ornitologicznymi „Ptasi Raj” oraz „ Mewia Łacha” , gdzie można spotkać ok 300 gatunków ptaków, rzadkie gatunki roślin oraz szare foki. Jest to miejsce, które posiada również wiele innych atrakcji turystycznych takich jak: Wieża ciśnień Kazimierz, Zabytkowa śluza w Przegalinie, Forsterówka- modrzewiowy domek w Orlu czy izba Pamięci Wincentego Pola. Lecz największą atutem Wyspy jest piękna piaszczysta plaża, stosunkowo pusta w porównaniu do innych nadmorskich kurortów.
Rezerwat Ptasi Raj
Rezerwat przyrody „Ptasi Raj” o powierzchni 188 ha, znajduje się w północnozachodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Został założony w 1959 roku. W skład jego wchodzą 2 przymorskie jeziora (jez. Karaś i jez. Ptasi Raj). Jeziora otacza szeroki pas trzcin, a dawne nadmorskie łąki porastają nasadzenia olchy. Zapraszamy na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną powstałą w 2002 roku. Jej trasa przebiega przez teren rezerwatu przyrody „Ptasi Raj”, zajmujący zachodnią część Wyspy Sobieszewskiej. Długość całej ścieżki wynosi około 6 km, a jej przejście może trwać do 4 godz. Dla ułatwienia zwiedzania ścieżka jest oznaczona na drzewach pomarańczowymi kaczkami.
Jezioro Karaś
Znajdujemy się na skraju zanikającego jeziora, które swoją nazwę zawdzięcza jednemu z występujących tutaj gatunków ryb. Jeszcze na początku XX w. posiadało ono połączenie z jez. Ptasi Raj. Obecnie jego brzegi porośnięte są przez szuwar trzcinowy. Tafla jeziora Karaś ożywia się głównie w porze wiosennojesiennej podczas wędrówek ptaków. Możemy wówczas z wieży obserwacyjnej obserwować stada kaczek. Latem natomiast przebywają tu: krzyżówki, łyski, cyraneczki, perkozy dwuczube i czaple siwe, a ostatnio także nielęgowe czaple białe. Powracamy na naszą trasę.
Rezerwat „Mewia Łacha”
Tereny zielone, plaże, ptaki, a nawet foki! Wisła, największa dzika rzeka Europy, kończy swój bieg wpadając do Zatoki Gdańskiej na wschód od Gdańska. W tym przepięknym miejscu W 1991 r. utworzony został rezerwat przyrody „Mewia Łacha”. Jego celem jest ochrona unikalnego w skali europejskiej miejsca lęgów i odpoczynku wędrownych i zimujących ptaków oraz wyjątkowego na naszym wybrzeżu krajobrazu stożka ujściowego Wisły. W efekcie ujście Wisły stało się jednym z najciekawszych miejsc na ptasiej mapie. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Ta perła polskiego wybrzeża jest przykładem tego jak człowiek i przyroda mogą współistnieć dzięki sobie nawzajem.
Szlak turystyczny
Gdańsk Górki Wschodnie – Gdańsk Świbno – kolor zielony – długość 14 km. Króciutki szlak przebiegający w całości na terytorium miasta Gdańska, w jego najbardziej na wschód wysuniętej połaci. Jest to obszar znajdujący się między Wisłą Martwą, Śmiałą i Przekopem zwany Wyspą Sobieszewską. Szlak praktycznie przemierza całą wyspę począwszy od Wisły Śmiałej do Przekopu, czyli od Górek Wschodnich do Świbna. Najciekawsze jest Sobieszewo z działającą od lat Izbą Pamięci Wincentego Pola. Przede wszystkim jednak na trasie szlaku przemierza się duży kompleks leśny porastający miejscowe wydmy i mierzeję. Ze szlaku blisko do dwóch rezerwatów przyrody ustanowionych na wyspie, a chroniących przede wszystkim ptactwo: Ptasi Raj (ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna) – częściowo wspólna trasa – i Mewia Łacha (znakowane dojście ze szlaku). Na krótkim odcinku szlak prowadzi brzegiem Martwej Wisły, a na jeszcze krótszym – brzegiem Przekopu. W połowie trasy w Orlinkach blisko szlaku (znakowane dojście) wieżowy zbiornik wody Kazimierz i jednocześnie wieża widokowa.
Zbiornik Kazimierz
Zbiornik Wody Kazimierz, jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, która łączy w sobie funkcje techniczne, poznawcze i edukacyjne. Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2014 r i trwały przez 21 miesięcy. W realizacji przedsięwzięcia mieli swój udział sami mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, którzy wybrali formę zbiornika w głosowaniu internetowym. Zbiornik powstał w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II – przedsięwzięcia, które w ponad 59% dofinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.Dzięki budowie wodociągu i zbiornika, mieszkańcy Wyspy mogą być zaopatrywani w zdrową wodę pitną z ujęć głębinowych. Wyeliminowane zostały również problemy z ciśnieniem wody, wynikające ze specyficznego położenia dzielnicy.
Tramwaj wodny do Gdańska
Ponad 1000-letni Gdańsk każdego roku przyciąga rzesze turystów. Światowa stolica bursztynu oferuje morze atrakcji. Wspaniałą architekturę miasta w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym można podziwiać na Głównym i Starym Mieście. Przez cały rok odbywają się tu liczne imprezy kulturalne : koncerty, festiwale, parady, spektakle uliczne. Jedną z najbardziej znanych atrakcji letnich jest Jarmark Św. Dominika na przełomie lipca i sierpnia. Latem turyści z Wyspy Sobieszewskiej mogą dopłynąć do Gdańska tramwajem wodnym linii F4. Przystanek tramwaju wodnego znajduje się w Sobieszewie przy nabrzeżu na ul. Nadwiślańskiej
Plaże na Wyspie Sobieszewskiej
Plaża na Wyspie Sobieszewskiej rozciąga się wzdłuż wschodniej części Zatoki Gdańskiej, a jej łączna długość wynosi 11 kilometrów. Jest jednym z najpiękniejszych kąpielisk polskiego wybrzeża, piaszczysta i szeroka. Rzadko goszczą tu sinice, które uniemożliwiają kąpiel w morzu. Na Wyspie Sobieszewskiej działają w sezonie letnim 2 kąpieliska strzeżone: na plaży w Sobieszewie (ul. Falowa) oraz na plaży w Orlu (ul. Lazurowa). Kąpieliska te dozorowane są przez ratowników w okresie od 01.07 – 31.08 codziennie w godz. 9.30 – 17.30.
Śluza w Przegalinie
Śluza południowa w Przegalinie położona jest w 0+550 kilometrze Martwej Wisły (Wisły Gdańskiej) w mieście Gdańsku, w miejscu połączenia rzeki Wisły z Martwą Wisłą. Śluza Przegalina Południowa jest obecnie jedynym stopniem na drodze wodnej Wisły Gdańskiej. Zadaniem stopnia jest umożliwienie żeglugi rzeką Martwą Wisłą (od rz. Wisły Gdańska) oraz ochrona terenów położonych nad Martwą Wisłą (Żuław Gdańskich) przed wielkimi wodami rzeki Wisły.
Rezerwaty na Wyspie – Obserwacje ptaków
Podglądanie ptaków to znakomity relaks i wypoczynek na łonie natury. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej znajdują się dwa Rezerwaty Ptaków: „Ptasi Raj” i „Mewia Łacha”. Na obszarze rezerwatu „Ptasi Raj” wybudowano specjalne wieżyczki widokowe do obserwacji ptaków. Można tu spotkać ponad 200 gatunków ptactwa m.in. wodnik, żuraw, samotnik, słonka, rybitwa rzeczna i wiele innych. Rezerwat „Mewia Łacha” chroni miejsca lęgowe rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowych. Największym zagrożeniem dla lęgów ptaków są turyści. W związku z tym istnieją ograniczenia w poruszaniu się po rezerwacie. Jest tylko jedna ścieżka, po której wolno przechodzić ludziom, prowadzi od Wisły wzdłuż nasady piaszczystego cypla na plażę
Morskie wyprawy po dorsza
Połowy dorsza stały się ciekawym sposobem na spędzenie urlopu nad Bałtykiem. Wędkarstwo morskie to świetna zabawa dla każdego. Wspaniała przygoda i dobra zabawa.
http://sobieszewska.pl/wedkowanie-wyspie-sobieszewskiej-lowic/
Atrakcje Trójmiasta
Zapoznaj się z największymi atrakcjami Gdańska, Gdyni i Sopotu. Z pewnością nie będzie to czas stracony. Jest to świetna alternatywa na gorszą pogodę.
Stadion
Stadion Energa Gdańsk to multifunkcjonalny, nowoczesny obiekt sportowy, pełniący rolę centrum biznesu, rozrywki i rekreacji. Główną atrakcją dla dzieci jest tor gokartowy.
Loopy’s World
Centrum rozrywki LOOPY’S WORLD – największy w Polsce plac zabaw, czynny cały rok.
Aquapark
Sieć obiektów relaksacyjno-sportowych Aquapark w Sopocie, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, kojarzonych z rozrywką dla całych rodzin w Trójmieście.
ECS Europejskie Centrum Solidarności
Zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, który jest nowoczesną instytucją kultury, utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności.
Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Położony jest na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a Św. Ducha. Od strony Motławy bezpośrednio do jednej z bram świątyni prowadzi ul. Mariacka. Kościół Mariacki jest największą świątynią na świecie zbudowaną z cegły.
Dom Uphagena
Dom Uphagena przypomina o dawnej świetności Gdańska. Niegdyś był jedną z wielu kamienic mieszczańskich. Dziś jest jedyną, której próg można przekroczyć, by obejrzeć wystrój i wyposażenie domu końca XVIII wieku. Obecnie Oddział Muzeum Historycznego.
Muzeum Burtysznu
Muzeum Bursztynu- jedno z najmłodszych gdańskich muzeów, swoje podwoje otworzyło w czerwcu 2006 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko – renasansowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej. Usytuowany jest w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta. Składa się z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Niegdyś stanowił kluczowy element fortyfikacji średniowiecznego Gdańska.
Góra Gradowa
Góra Gradowa – „Gdańsk z lotu ptaka” Wzgórze morenowe wysokości 50m. n. p. m. położone w pobliżu centrum miasta. Ze szczytu góry rozpościera się piękny widok na panoramę Gdańska. Na wzgórzu zlokalizowany jest XIX wieczny zespół forteczny, a na jej szczycie stoi charakterystyczny krzyż. Góra Gradowa ,wznosi się za plecami Dworca PKS w Gdańsku. Wejście na nią możliwe (i wskazane) jest też od strony stacji Orlen i dawnego Placu Zebrań Ludowych.
Centrum Nauki Hewelianum
Centrum nauki Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Znajduje się na terenie zespołu pofortecznego Grodzisko (Góry Gradowej – dawne Hagelsberg) w Gdańsku. Jest to ufortyfikowane wzgórze wysokości ok. 50 m n.p.m., położone w centrum miasta, powyżej dworca PKP i PKS. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki! Już dziś pomagają one zrozumieć fizykę, astronomię, historię czy biologię, a także chemię i królową nauk – matematykę.
Muzeum II Wojny Światowej
Jest to nowoczesna placówka, w której opowiedziana została historia wojny jako największego kataklizmu XX wieku. Jest to zadanie ciągle aktualne, ponieważ pomimo upływu ponad 70 lat od wybuchu II wojny światowej, nie ma w Europie muzeum, które w sposób całościowy ukazywałoby przebieg i charakter tego konfliktu. Muzeum zlokalizowane jest w okolicy starego miasta przy ulicy Wałowej
Koło widokowe
Mieszczące się na Targu Węglowym, wysokie na 50 metrów, zlokalizowane w samym sercu Gdańska. Wznosząc się ponad dachami Gdańska mieszkańcy i turyści mogą podziwiać Starówkę, bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel z zupełnie nowej, szerszej perspektywy. Koło AmberSky wyposażone jest w 36 ośmioosobowych klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli, w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą. Przejażdżka trwa około 15 minut.
Westerplatte
Położone na przylądku Westerplatte, w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Znajduje się tam cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, czołg oraz stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik, miejsce położone w odległości 15 km od hotelu. Dojazd samochodem zajmuje ok. 20 minut.
Katedra Oliwska
Długa, ceglana bazylika (107 m) z transeptem i obejściem wokół prezbiterium, która głównie słynie ze swoich wspaniałych rokokowych organów gdzie odbywają się w sezonie letnim koncerty organowe, zlokalizowane w odległości 25 km od hotelu.
Gdańskie ZOO
To największy ogród zoologiczny w Polsce. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc rekreacji i edukacji na Wybrzeżu. Przeznaczono na ten cel teren parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha (aktualnie powierzchnia Ogrodu wynosi 136ha), położony w Dolinie Leśnego Młyna niedaleko od centrum Oliwy.
Papugarnia
Ponad 60 ptaków na ok. 250 metrach kwadratowych hali lotów. Odwiedzający oprócz oglądania tych egzotycznych stworzeń, mogą je dotknąć, nakarmić lub wziąć na bark czy rękę.
Centrum Nauki Experyment
To interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy – nie tylko u najmłodszych!
Akwarium Gdyńskie
Niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
Towarzystwo Przyjaciół Okrętu-Muzeum Błyskawica
Głównym celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń Okrętu-Muzeum „Błyskawica”, bezcennej pamiątki narodowej, ostatniego okrętu polskiego z okresu przedwojennego i lat II wojny światowej.
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
Miejsce, w którym odwiedzający przenoszeni są w przyjemną podróż do przeszłości. W stylizowanej na brukową uliczkę z lat 20. hali ekspozycyjnej znajdziemy 200 odrestaurowanych pojazdów z epoki: około 50 zabytkowych samochodów i aż 150 motocykli. Wśród motoklasyków znajdziemy samochodowe perełki marek Fiat, Mercedes czy Ford.
Torpedownia w Babich Dołach
Ruiny torpedowni, czyli powstałego w czasie II wojny światowej niemieckiego ośrodka badawczego, są jedną z najbardziej inspirujących atrakcji Gdyni. Torpedownię na Babich Dołach widać m.in. w końcowych fragmentach odcinka pt. Brzeg morza z serialu Czterej pancerni i pies, w serialu Kryminalni oraz filmie fabularnym Superwizja.
Muzeum Marynarki Wojennej
Na stałe już wrosło w gdyński pejzaż. Dziś trudno wyobrazić sobie Skwer Kościuszki bez wspaniałej sylwetki „Błyskawicy”, czy też Bulwar Nadmorski pozbawiony Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego. Upowszechnianie i popularyzacja historii Marynarki Wojennej RP to jeden z głównych filarów naszej działalności. Oferta ekspozycyjna, prezentująca bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu, skierowana jest do wszystkich, chcących poznać ten rozdział historii naszego kraju.
Gdański Teatr Szekspirowski
Instytucja kultury założona przez Urząd Miasta Gdańska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Fundację Theatrum Gedanense. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną.
Teatr Wybrzeże
Teatr nowoczesny, otwarty, awangardowy. Współczesna dramaturgia europejska i amerykańska, polska i światowa klasyka, na trzech scenach w Gdańsku i Sopocie. Reżyserują między innymi: Iwo Vedral, Grzegorz Wiśniewski, Rudolf Zioło.
Polska Filharmonia Bałtycka
Organizuje koncerty, festiwale, spotkania literackie i wystawy plastyczne. Cyklicznie odbywa się w niej m.in. Gdańskie Lato Muzyczne z koncertami w Amfiteatrze na Ołowiance, Gdańska Wiosna Muzyczna, koncerty familijne.
Opera Bałtycka
Spektakle operowe i baletowe, odważne inscenizacje, eksperymentalne choreografie. Gwiazdy europejskich scen. Festiwale i konkursy. Koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, a także prelekcje operowe z cyklu Opera? Si!
Teatr Muzyczny Gdynia
Ponad 300 musicali, operetek, bajek dla dzieci, koncertów i spektakli kameralnych. Miejsce corocznych spotkań gwiazd festiwali filmowych, teatralnych i jazzowych. Jedna z największych scen w Polsce.
Opera Leśna
Uchodzi w opinii fachowców za jeden z najpiękniejszych i bardziej znakomitych pod względem akustycznym obiektów w Europie. Teren obiektu zajmuje 4 hektary, kanał dla orkiestry może pomieścić 110 muzyków. Budynek ten jest także siedzibą Polskiej Filharmonii Kameralnej – Sopot pod Dyrekcją Wojciecha Rajskiego – orkiestry znanej z wielu koncertów na terenie Europy, USA, Chin, Japonii oraz bardzo bogatej dyskografii (wydanej głównie w Niemczech), działającej w ramach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART operatora Opery Leśnej